Jézus az Emberiséghez

Ne feledjétek, a sátán, a test vágyai által ellenőrzi az embert, mint az élelmiszer, ruházat, szex, ingatlanok, autó, szabadság, luxusélet, zene, alkohol s híres személyek istenítése által.

Csertalakos-Gutorfölde

2017. május 20. 18:10 - Andre Lowoa

Csertalakos 46 lakosú község Lentitől 14 kilométerre, keletre fekszik. A település infrastruktúrája az elnéptelenedés veszélye ellenére fejlődésnek indult.

http://nyd.bloglog.hu/page/7/


Misézőhely a Kultúrházban






Gutorfölde 1248 lakosú község a Göcsejben, a 23-as/Rédics-Zalaegerszeg/ vasútvonal mentén, Lentitől 17 kilométerre, keletre fekszik. Első említése 1270-ben: Gunturfelde, az 1377-ből származó forrásban pedig: Gotorfeulde. Jellegzetes zalai lankák közé ékelődött Gutorföldét délről a “Boli” erdő, északon nyílt rétek, keleten és nyugaton dombos szőlőhegyek övezik. Gutorfölde lakossága jórészt mezőgazdasági tevékenységből él, a táj jellegéből adódóan elsősorban gyümölcs- és almatermesztéssel foglalkozik.
Az ország délnyugati részének egyik szubalpin klimájú környező legelők kiválóan alkalmasak lótenyésztésre. Bartha László kezdte meg a lipicai lovak tenyésztését 1912-ben. Ma a rádiházi ménesben ügetőversenyló- és sportugróló tenyésztés folyik. Büszkeségük: Kabala és City.

http://nyd.bloglog.hu/page/7/



Szent István király-templom

 

Kápolnák a településen:
Tófej-hegyen és Nádrádfán Újmajorban.

A Gutorföldére vonatkozó első ismert egyházi említés 1270-ből való. A település ekkor a környező falvakkal együtt a Szent László által alapított zágrábi érsekség bekcsényi (ma Becsehely) főesperesi területéhez tartozott. Az 1334-es összeírásból tudjuk, hogy a falu temploma Szent Miklós tiszteletére volt szentelve. 1501-ben a templom még állt, de plébánosa már nem volt.

A török által lerombolt falunak elpusztult a temploma is. Az újratelepítést követően hamarosan rendbe hozták templomukat is. Ekkor azonban már Páka filiája volt a falu. A helyreállított templomot 1720-ban építették Szent István tiszteletére. A templom a község közepén, a házakon kívül emelkedő szelíd dombhajlaton épült fel, eleinte temető kápolnaként szolgált, tornya nem volt, cseréppel fedett, mennyezete deszkából készült. 130 személy befogadására volt alkalmas, nem volt felszentelve, csak megáldott. Két harangja volt az egyik a templom előtt egy fa haranglábon, a másik a faluban egy almafán. A templom körül volt a temető, melyben nem csak a gutorföldiek, hanem a náprádfaiak is temetkeztek. 1860-ban új toronyrésszel bővült a templom, a temető felöli bejáratot megszüntették és a torony alatt nyitottak új ajtót. Két harang volt a templom tornyában 1916-ban a nagyobbat a hadsereg elkobozta ágyúöntés céljára. A templom nagyobbítására és tatarozására 1921-ben került sor, felszentelése 1921. december 11-én történt. Az építés költségeit adományokból fedezték. Gutorfölde 1928-ban lett önálló lelkészség, Gutorfölde, Náprádfa, Csertalakos, Szentpéterfölde, Rádiháza és Görbő puszta tartozott ide. Az első plébánosa Farkas József akit 1928. július 15-én iktattak be ünnepélyes keretek között.

1957-ben a templomot villámcsapás érte, emiatt javításra szorult a tabernákulum feletti szoborcsoport. A templomnak 1926 óta újra két harangja van, a háborúba elvitt helyére a hívek Seltenhoffer soproni harangöntőtől rendeltek újat. A templomhoz 1986-ban sekrestye épült, mely hittanteremként is szolgált, a teljes felújítása 1994-ben történt. A felújítás során kicserélték a teljes tetőt, a torony faszerkezetét, betonkoszorút építettek a falak megerősítésére. A tető cserépfedést kapott, a torony rézlemezt, a nyílászárók ki lettek cserélve, új elektromos hálózat készült, külső-belső vakolás, festés. A főoltár teljes restaurálása is ekkor történt. A feljárati lépcső mellett álló keresztút 1996 nyarán készült. A templomot újraszentelték 1995. július 25-én. A templom oltár képe Szent István király felajánlja országunkat a Szent Szűznek.

Tófej-hegyi Sarlós Boldogasszony-kápolna


A kápolna 1910-ben épült.

komment
süti beállítások módosítása