Jézus az Emberiséghez

Ne feledjétek, a sátán, a test vágyai által ellenőrzi az embert, mint az élelmiszer, ruházat, szex, ingatlanok, autó, szabadság, luxusélet, zene, alkohol s híres személyek istenítése által.

Tésa - Vámosmikola

2013. október 10. 09:35 - Andre Lowoa

Tésa 80 lakosú (2010. január 1.) község Szobtól 31 kilométerre, északra fekszik az Ipoly völgyében, a Bözsöny északnyugati lábánál. A történelem nagy viharai (a törökök megszállása, a háborúk, az Ipoly menti árvizek, a trianoni döntés) nem kerülték el ezt a települést sem. A régi Tésa elpusztult a törökök alatt, s a XVIII. században támadt fel. Az első világháború után elvesztek Tésa piacai, családok váltak ketté (Tésáról többen költöztek, házasodtak ma már Szlovákiához tartozó településekre). Ahogy az Ipoly folyó országhatárrá vált, megcsonkultak a kulturális, gazdasági és emberi, rokoni kapcsolatok. Szerencsére a schengeni csatlakozással ezek a problémák megszűntek, szabadon közlekedhetnek, látogathatják a felsorolt szlovákiai településeket, kisvárosokat /Párkány, Ipolyság/.
A falut fennmaradt írott forrás először 1221-ben említette, Tyse néven, de 1288-ban már mai nevén említik. A török dúlás idején a falu elnéptelenedett. A 18. században újra települt, de keletre az eredeti falu helyétől.
A tésai birtokos Foglár család a 18. század első felében kastélyt húzatott fel, a Majori dűlőben pedig templomot. A falu mai temploma később, 1775-ben épült, mert az eredeti templomot az Ipoly folyton elöntéssel fenyegette. A barokk kastély vendégül látta Jókai Mórt és Petőfi Sándort is.
A XIX. században a birtokos a a Boronkay, majd a Jankovich család lett. A helybeliek juhok tenyésztésével, gyümölcstermesztéssel foglalkoztak és az Ipoly vizére malmot is építettek. A 19. század végén a falu lakossága 180 fő volt. A következő évszázad azonban, amelyet kettétört Trianon, már nem a fejlődés időszaka volt Tésa számára. A helybeliek bíznak benne, hogy a falusi turizmus megállíthatná a falu hanyatlását. Ezen hanyatláshoz többek között talán az is hozzájárul, hogy a falu tömegközlekedési szempontból éppen csak megközelíthető: munkanapokon csupán két pár buszjárat indul (egy reggel, egy délután) Vámosmikoláról, hétvégén egyáltalán nincsen tömegközlekedés. Így ez a kis falu Pest megye tömegközlekedés szempontjából legelzártabb települése.
* A Római Katolikus Templom, keleti tájolású, egyhajós, barokk templom, bejárata fölött a Foglár család címerével.
* Az egyemeletes barokk Foglár-kastély, mely jelenleg magánkézben van.
* A falu neves lakó közé tartozik Jankovich Béla és Boronkay Lajos. (1810–1863).


Vámosmikola 1617 lakosú (2010. január 1.) község Szobtól 22 kilométerre, északkeletre fekszik a Börzsöny-hegység nyugati peremén, az Ipoly közelében. A község határában talált, egészen az őskorig visszanyúló régészeti leletek arra utalnak, hogy a folyó mentén szívesen telepedtek meg a különböző népcsoportok. Az Ipoly árteréről kiemelkedő dombokon folytatott ásatások során számos újkőkori cseréptöredék, valamint réz- és bronzkori lelet került elő. Kora vaskori és avar sírokat is találtak a környéken. Az 1300-ban Villa Mikula néven említett falu Hont vármegyéhez tartozott. Szerepel az 1332-37. évi pápai tizedjegyzékben is. Innen tudhatjuk, hogy plébánosát Nycolausnak, azaz Miklósnak hívták és templomának védőszentje Szent Lőrinc volt. Oklevelek vámos helyként említik, mely magyarázatot ad a község nevének eredetére. Az összetett szóból álló földrajzi név utótagja pedig a Miklós név szláv megfelelője. Wamosmykwlaként 1463-ban szerepelt először, A falu a XV. Században vásártartási jogot kapott. A középkortól több birtokosának ismert a neve, így többek között Lévai Cseh Péter erdélyi vajdáé, valamint a lévai várat és annak uradalmát – melyhez Mikola is tartozott – egri helytállásáért királyi adományként birtokló Dobó Istváné. A török hódoltság megszűnése után a XVII. század végén a herceg Esterházy-családé lett a birtok. A megfogyatkozott lakosság pótlására 1735-ben német nyelvű családokat telepítettek.
Az egyhajós, homlokzati tornyos római katolikus templom /Huszár utca 1./ 1760 körül épült barokk stílusban. A község akkori földesura Esterházy Pál Antal építette.
A református templom /Kossuth Lajos utca 27./ 1982-1990 között épült, és 1992. augusztus 12-én Tóth Károly püspök szentelte fel.
1992-től a tájházban /Rákóczi utca 26./ található Vámosmikola helytörténeti gyűjteménye, mely a település tárgyi néprajzi emlékeit mutatja be: lakásberendezés, viselet, háziipar, mezőgazdasági eszközök.
Az Esterházy-Huszár-kastély /Huszár út 63./ a XVIII. században, barokk stílusban épült. A földszintes épületet a XX. század elején a Huszár-család emeletes épületszárnnyal bővítette. Udvarára nagy barokk kapun lehet bejutni.
Fővárosi Szociális Otthon /Ipolysági út 11./ mai épületében 1939-1944 között Vámosmikolán lelt ideiglenes otthonra mintegy 300 lengyel menekült. Az 1944. évi német megszállás után többségüket koncentrációs táborba hurcolták, a borzalmakat csak néhányan élték túl. Emléküket az intézmény falán elhelyezett, lengyel és magyar nyelvű emléktábla őrzi.



http://km.bloglog.hu/page/11/




 TÉSA Szentháromság templom

A falu temploma a XVIII. században épült.




 VÁMOSMIKOLA Szent Mária Magdolna templom

A Szent Mária Magdolna tiszteletére szentelt templom 1750 körül épült (az Esterházy család irataiban 1754-től említik), barokk stílusban. A külsőt gazdag párkányok, finom arányok jellemzik.

Tornya a pilaszterek és a szintén XVIII. századi oltárok egységet tükröznek. Főoltárképe Mária Magdolnát, a mellékoltárok a Fájdalmas Szüzet és Nepomuki Szent Jánost ábrázolják

komment
süti beállítások módosítása