Jézus az Emberiséghez

Ne feledjétek, a sátán, a test vágyai által ellenőrzi az embert, mint az élelmiszer, ruházat, szex, ingatlanok, autó, szabadság, luxusélet, zene, alkohol s híres személyek istenítése által.

Gyula

2013. július 15. 08:01 - Andre Lowoa

 Nádi Boldogasszony templom

A belvárosi római katolikus templomot mai formájában 1775-ben kezdték építeni, Linck János Károly uradalmi építész tervei alapján, Harruckern Ferenc kegyúr jóvoltából, barokk stílusban klasszicizáló elemekkel. A templomot a Szeplőtelenül fogantatott Szent Szűz tiszteletére áldották meg 1777-ben, majd szentelték fel 1823-ban. Egyhajós, homlokzati toronnyal, félkörös záródású szentéllyel épült a templom. A hossza: 50 m, szélessége: 16 m, belmagassága: 15 m, toronymagassága: 43.5 m. Kétoldalt kisebb helyiségek csatlakoznak a hajóhoz, a toronynál, illetve a szentély mellett az oldalhomlokzat síkjából előreugranak. A torony melletti előreugró tömeg földszintjén, baloldalon egy kápolna, jobb oldalon a kórusfeljáró lépcsőháza nyílik homlokzati ajtóval, emeletén a kórus nagyobbításai, a szentély előtti emeletén oratóriumok vannak kiképezve. A főhomlokzat középtengelyében vakolt keretes bejárati ajtó, felette kosárív záródású ablak, szegmensíves szemöldökpárkány.

Kétoldalon posztamensen álló pilaszterek, mely felett oromzatos timpanon mezejében Harruckern- és Dirling-címer. A toronytörzs mellett két kis posztamensen egy-egy kőurna. A párnatagos toronysisak vörösrézzel fedett 1775-ös évszámmal föliratozva.
Pillérköteges, öt boltozatos belső tér. A pillérek között mellékoltárok. A padlóburkolat kelheimi lap, a padok copf stílusúak. Az ülőhelyek száma 400. A főoltár Hillebrandt tervei alapján készült. A rajta levő tabernákulum és faragványok készítője Berndt János gyulai mester. A főoltárkép 1778-ban készült, Maurer Hubert alkotása, a szeplőtelenül fogantatott Szűzanyát ábrázolja. A Szent Anna és Szent György, Szent Ferenc mellékoltárok képeit XVIII. századi ismeretlen mesterek alkotásai. A Szent József mellékoltár képét Ferracuti (dán) mester készítette 1781-ben. A Bécsben meghalt és eltemetett Harruckern Ferenc János síremléke 1777-ből a szentély előtt a templomhajó jobb oldali falában, Martin Schmidt bécsi szobrász alkotása.

A feliratait Migazzi püspök fogalmazta. A kegyurat, Harruckern Ferencet ábrázoló dombormű Martin Fischer bécsi szobrász műve. A templomhajó jobb oldali kapujának befalazásával készült el 1951-ben a Nádi Boldogasszony kegyoltár. Az oltárkép Máriát ábrázolja koronával. Borsa Antal győri festőművész alkotása.
A templom mennyezetét Patay László festőművész seccoi díszítik. A szentélyben Szűz Mária mennybevétele, Szent István fölajánlja a koronát a Boldogasszonynak. Szemben vele Szent László király alakja magasodik. A hajóban baloldalon A Hunyadi-nemzettség és a 150 éves török uralom c. falkép. Szemben vele Az aradi vértanúk és társaik emlékműve c. kép. A hajó középső boltszakaszának baloldalán lévő kép a török uralom tűzvésze elöl, a Boldogaszony kegyképét elrejtő ember alakja áll. Szemben vele A virágbúcsú örömteli körmenete c. kép látható

A harmadik boltozaton jobb oldalt A háború veszélye c. kép, baloldalon a Béke szimbóluma. Itt ábrázolta a művész többek között Apor Vilmos alakját is, aki a szegények plébánosaként ebben a templomban működött 25 évig. Harruckern síremlékével szemben a hajó bal oldali falán látható Wenckheim Ferenc emléktáblája. Előtte a keresztelő kút helyezkedik el. A templom hajójának bal oldali falán található a szószék az oldalsó bejárat előtt. A szentély két lépcsővel emelkedik a hajó fölé. A szentély íve alatt helyezkedik el a szembemiséző oltár és az ambó. A templom falán a magyar földész társulat és a gyulai iparosok szakmai közösségeinek zászlai találhatók. A baloldalon helyezkedik el hátul a Lorettó-i kápolna. Ebben van eltemetve Hidassy Jakab plébános aki 1798-ban halt meg. 1998-ban készült el a szentély jobb oldali falán, szemben a hívekkel, a Boldog Apor Vilmos oltár. Boldog Apor Vilmos képe Simon M. Veronika székesfehérvári művésznő alkotása. Az oltárt Lakatos Tibor készítette.
A kórus alatti részt a templom hajójától kovácsoltvas rács választja el. A templomot színes üvegablakok díszítik.
Harangjai: 1. harang alsó átmérője 138 cm, súlya 1499 kg. Hangja D. Jézus Szíve képpel. Felirata: DA PACEM DOMINE IN DIEBUS NOSTRIS, QIUA NON EST ALIUS, QUI PUGNET PRO NOBIS, NISI TU DEUS NOSTER. ÖNTŐMESTER SZLEZÁK LÁSZLÓ BPEST, 1924. Magyarul: Adj békét Uram napjainkban, mert nincs más, aki harcol érettünk, hacsak nem te, Istenünk.
2. Két kisharang együtt szerelve. Egyiknek alsó átmérője 46 cm, súlya 60 kg. Képe a kereszten függő Jézust Szent Ferenc átkarolja. Felirata: SZENT FERENC ATYÁNK, KÖNYÖRÖGJ ÉRETNK. ISTEN DICSŐSÉGÉRE, BÉKÉSGYULA, 1946. ÖNTŐMESTER SZLEZÁK LÁSZLÓ, BPEST, 1946. A lélekharang. Alsó átmérője 44 cm, súlya 50 kg. Szent József képpel. Felirata: SZENT JÓZSEF A HALDOKLÓK PÁRTFOGÓJA KÖNYÖRÖGJ ÉRETTÜNK! BOLDOGOK A HOLTAK, KIK AZ ÚRBAN HALTAK MEG. ÖNTÖTTÉK: GÓG JÁNOS ÉS NEJE GERGELY ÁGNES A GYULAI RÓM. KAT. EGYHÁZ RÉSZÉRE 1924-BEN. ÖNTŐMESTER SZLEZÁK LÁSZLÓ. BPEST, 1924.
A templom előtt található Boldog Apor Vilmos egészalakos bronzszobra, Bocskay Vince szovátai szobrászművész munkája.



 Szent József templom

A jelenlegi templomot Nuszbeck József gyulai építész tervei alapján ő maga építette 1863-1866 között. A templom a Józsefváros szívében az Apor Vilmos téren található. Az uralkodó stílusa a klasszicizmus, de találunk benne még késő barokk és már romantikus elemeket is. Az egyhajós templom déli oldalán álló torony homlokzatát erőteljes két-két, timpanonba záródó dór oszlop uralja, három ugyancsak klasszicista jellegű ablakkal. A párnatagos toronysisakot az 1905-i felújításkor fedték át vörösrézzel. A templom szentélyének két oldalán sekrestye, fölötte oratóriummal. A templom hossza 42 m, szélessége 16 m, belmagassága 13 m. Tornya 37.5 m.

A belső tér pillérköteges, négy boltozatos, csehsüveg boltozatos fedéssel, a szentélynél negyed gömb kupolával fedett. A toronytörzs a templomhajó felé kétszintes, íves nyílásos kiképzéssel, előre öntöttvas oszlopokon álló karzat, orgonával. Megvilágítását a hajóban 3-3, a szentélyben 2 félkörív-záródású ablakon át kapja. A színes üvegablakok 1924-ben készültek. A szentélyben az oltár felett ökörszem ablak. A templom padlózat kelheimi lapból készült. A főoltáron lévő Szent József-kép a gyulai születésű szegedi Hirt Antal alkotása. A fölötte lévő szobor a Szentháromságot ábrázolja. Baloldalon elöl található a Szent Vendel oltára. Mellette üvegszekrényben a prágai kis Jézus szobra. Mellette a Lourdes-i Szűz Anya szobor a kis Bernadettel. A jobb oldalon elöl van a Szent Flórián oltár. Mellette megismétlődik Szent Flórián alakja fa szoborban megmintázva, a másik oldalán az oltárnak pedig Szent Orbán szobra látható.

Baloldalon az oldalsó ajtó előtti falon helyezkedik el a szószék, hátoldalán Szent Márton képével. Az ajtó mellett pedig Szent József szobra. A szemközti oldalon Kis Szent Teréz szobra látható. A baloldalon hátul található a Szent Anna oltár. Egyik oldalán Szent Sebestyén, a másik oldalán Szent Antal szobrával. A szemközti oldalon a Szűz Mária oltár, egyik oldalán Kapisztrán Szent János szobra, a másik oldalon Szent Rókus szobra látható. A templom falán a német földész társulati és német iparosok közösségeinek zászlai vannak elhelyezve. Az előteret a templomtól Geiszt György gyulai kovácsmester által készített vasrács választja el. Az előtérből balra nyílik egy kápolna, melyben Szűz Mária szobra látható, a hagyomány szerint a betelepülő németek régi községükből hozták.

A szentély mennyezetén a Szentháromság képe látható, 1924-ben festette Ramold Lajos. A hajó első seccoját Patay László festette. Címe, Kétszázhatvan év hálája. 1984-ben készült. Többek között boldog Apor Vilmos volt gyulai plébánost is ábrázolja. A középső Székelyhidi Attila alkotása, Angyali üdvözlet a címe. Az utolsó mennyezetkép alkotója Marosvári György. Mária mennybevételét és Szent István fölajánlja a koronát Máriának, ábrázolja
Harangjai: 1. Szent Mihály, átmérője 85 cm. súlya 350 kg. Felirata: TÁRSAIMAT A HÁBORÚ ELSZAKÍTOTTA TŐLEM ÉS ÖT ÉVIG EGYEDÜL DICSŐÍTETTEM ÉRCSZAVAMMAL AZ ISTENT. A JÓZSEFVÁROSI HÍVEK KÖLTSÉGÉN ÁTÖNTÖTTE SZLEZÁK LÁSZLÓ HARANGÖNTŐ BUDAPESTEN 1922. SZENT MIHÁLY A HARCBAN VÉDELMEZŐNK VEZÉRELJ MINKET BÉKÉRE!
2. A Szent Vendel harang átmérője 75 cm, súlya 260 kg. Felirata: BÉKÉSGYULA 1922 A JÓZSEFVÁROSI HÍVEK KÖLTSÉGÉN ÖNTÖTTE SZLEZÁK LÁSZLÓ HARANGÖNTŐ BUDAPESTEN 1922. SZENT VENDEL FÖLDI JAVAINK VÉDŐJE KÖNYÖRÖGJ ÉRETÜNK! 3. A Lélekharang átmérője 40 cm, súlya 40 kg. Felirata: ÖNTÖTTE WALSER FERENC BUDAPESTEN 1886. JERTEK IMÁDKOZZUNK A MEGHOLT HÍVEKÉRT.

A templom jobb oldalán Nepomuki Szt. János szobra, baloldalon pedig Szűz Mária szobra látható szoborfülkében elhelyezve. A templom előtt márvány feszület áll.
A templom búcsúja március l9. Szt. József napjához közelebbi vasárnapon van.
A templom melletti Mária Kegytárgymúzeum udvarán a "málenykij robotra" elhurcolt németek emlékére emelt haranglábon, mely Schriffert Mihály alkotása, egy fölirat nélküli 30 cm alsó átmérőjű harang található.



 Szentháromság kápolna


Az 1738. évi pestisjárványt túlélt gyulaiak fogadalomból építették a kápolnát 1741-ben.1752-ben már kibővítik. Környékét 1772-1795-ig temetőnek használták. A kápolna mai alakját 1815-1817-ig nyerte le. A barokk mag klasszicista elemekkel lett bővítve. Ekkor épült a torony, a kórus és ekkor kapott orgonát és harangokat a tornyába. Hossza 21 m, szélessége 7 m, belmagassága 5 m. Toronymagassága 20 m. A szentháromságot ábrázoló főoltárkép 1839-ben készült. Az üvegszekrényben elhelyezett szép barokk Mária szobor a XVIII. századból való. 1930-ban a tetőzete leégett. Ekkor a zsindelyt cserépfedésre cserélték. Tornyában egy harang található. Átmérője 46 cm, súlya 60 kg. Felirata: IN HONOREM CRUCIFIXI 1907 FUDIT: ANTONIUS NOVOTNY IN TEMESVÁR N. 2708.

komment
süti beállítások módosítása