Jézus az Emberiséghez

Ne feledjétek, a sátán, a test vágyai által ellenőrzi az embert, mint az élelmiszer, ruházat, szex, ingatlanok, autó, szabadság, luxusélet, zene, alkohol s híres személyek istenítése által.

Csatka

2013. október 27. 15:50 - Andre Lowoa

Csatka 255 lakosú (2010. január 1.) község Kisbértől 18 kilométerre, délnyugatra fekszik. Csatka nevét írásos formában 1326-ban említik először, egy királyi oklevélben. 1357-körül Kont nádor építtetett itt kolostort, a pálos szerzeteseknek. Csatka az itt épített kolostornak köszönhetően az évek során mezővárossá fejlődött. Az 1543-as a török támadáskor mezővárossá fejlődött település és az itt épített kolostor is elpusztult. 1724-ben az elnéptelenedett, gazdátlan települést a pápai pálosok szerezték meg, Radoványi Özséb Győrszentmártonból 15 katolikus családot telepített be, akik a mai Suttony helyén telepedtek le, majd erdőirtással szereztek földeket. 1747-ben már 226 lakosa volt. 1782 körül, II. József alatt a település a Kamara kezelésébe került. 1784-1787-es népszámláláskor 529, 1920-ban 853, 1960-ban 800, 2007-ben 340 fő lakosa volt a településnek. A XIX. század közepe táján hg. Lichtenstein Alajos volt a falu birtokosa. Csatka lakosságának megélhetése főleg a mező- és erdőgazdaságra épül, de viszonylag nagyarányú az elvándorlás is a településről. A helyi Termelőszövetkezet 1960.február 9-én alakult, majd 1977-ben egyesült az ácsteszérivel. 1990 után ismét különvált, 1999-ig működött.
A római katolikus templom eredetileg gótikus stílusban épült, Kont Miklós nádor építtette a pálosok számára. A mellette lévő XV. századi kolostor elpusztult. A templomot a XVIII. században átépítették, de még találhatók benne gótikus részek. Egyszerű barokk homlokzata oromzatos, szentélye a nyolcszög három oldalával zárul. Tornya a szentély északi oldala mellett emelkedik, rajta csúcsíves kapu nyílik. A déli oldal támpilléres, csúcsíves ablakokkal. Belseje egyhajós, két oldalán négy-négy kápolnával. A hosszú, keskeny szentélyt a XVIII. századi átalakításnál kettéosztották, egyik fele ma sekrestye. A szentély északi falán látható Szentléleky Miklós Ákos reneszánsz sírköve 1516-ból.
A helység másik nevezetessége az 1862-ben épített Szentkúti-kápolna, mely Az Imádkozó Szent Szűz Búcsújáró helye.

http://kd.bloglog.hu/page/13/



Sarlós Boldogasszony templom

Alapítva 1920.

A gótikus templom az 1300-as években épült, majd barokk stílusban átépítették 1779-ben és 1801-ben.

A gótikus eredetű templomot Kont Miklós nádor építtette az évtizeddel korábban alapított pálos kolostorhoz. A csatkai pálosok egyébként a legmódosabb szerzetesrendek közé tartoztak, a budai Hess András tér Vörös Sün-háza is az övéké volt valamikor. A török idők pusztításai után a pálosok nem települtek vissza, templomukat sokáig a móri kapucinusok gondozták. A templom szerkezetében építészeti érdekességet jelentenek a belső támfalak, a hajó fülkesoros megoldása; utoljára 1801-ban építették át. Mai formájában barokk. Értékei közé tartozik a szentély északi oldalfalában bizonyos Szentléleki Akácius Miklós reneszánsz sírköve 1516-ból, keresztelőkútja 1801-ből. Főoltárképe Schmidt József győri festőtől való. Szent István szobrának talpazata egy gótikus oszlopfő.

Az erdei kápolna 1863-ban épült, azóta búcsújáróhely. Az utóbbi évtizedekben elsősorban a cigányság látogatja. Nekik külön cigány nyelvű misét is celebrálnak.

Érdekesség, hogy a búcsú alkalmából "leányvásárt" is tartanak, a szülők itt választják ki fiuk jövendőbelijét.

A település nevét 1326-ban említették először írott források, Kont nádor pedig 1357-ben alapította az itten pálos kolostort. A törökdúlás után 1630-ban tértek vissza a pálosok, és virágzó gazdaságuk fennállt egészen II. József feloszlató rendeletéig.
A XIX. század közepétől a Liechtenstein hercegi család volt a tulajdonosa. 1950-ben került Veszprém megyéből Komárom megyébe, először Ácstesszérhez, majd Kisbérhez tartozott. Önállóságát 1898-ban nyerte vissza.

Gyógyító erejűnek hitt forrásához - a Szentkúthoz - számos legenda fűződik. A kúthoz épített kápolna védőszentje Boldog Szűz Mária. Az erdei kegyhely 1863 óta áll és voltaképp ekkortól hivatalos búcsújáróhely.

komment
süti beállítások módosítása