Jézus az Emberiséghez

Ne feledjétek, a sátán, a test vágyai által ellenőrzi az embert, mint az élelmiszer, ruházat, szex, ingatlanok, autó, szabadság, luxusélet, zene, alkohol s híres személyek istenítése által.

Már március 10-én megkezdődhet a konklávé

2013. február 18. 21:05 - Andre Lowoa

A nagyheti és húsvéti ünnepek közelsége miatt a Vatikán a konklávé megnyitásának előbbre hozását fontolgatja. Indokolt esetben erre a pápaválasztás menetét szabályozó dokumentum is lehetőséget ad, és az időpont módosítás a gyakorlatban is kivitelezhető lenne.

XVI. Benedek lemondása után a 117 választó bíborosnak össze kell gyűlnie Rómában, hogy új pápát válasszanak. A II. János Pál által kiadott Universi Dominici Gregis című apostoli konstitúció értelmében a konklávénak március 15. és 20. között kell megkezdenie munkáját.

A húsvét közelsége miatt, és mivel XVI. Benedek előre bejelentette lemondásának dátumát, időt hagyva ezzel a választó bíborosok felkészülésére, elképzelhető, hogy a konklávé a megszabott időpont előtt ülésezni kezd. Az I.Media értesülései szerint az új pápa beiktatása így már március 19-én megtörténhetne. Február 16-án, szokásos szombati sajtótájékoztatóján Federico Lombardi vatikáni szóvivő is megerősítette, hogy a bíborosok gondolkodnak a konklávé korábbi megkezdésének lehetőségén.

Az Universi Dominici Gregis ugyan pontosan meghatározza a konklávé kezdetének időpontját, mégis meghagyja a lehetőséget a bíborosi kollégium részére, hogy indokolt esetben néhány nappal eltérjenek az előírástól. A szöveg azt is megengedi, hogy ha kétely merülne fel a konstitúció előírásaival vagy azok betarthatóságával kapcsolatban, a bíborosi kollégium szabadon dönthet ezek megváltoztatásáról, „amennyiben az összegyűlt bíborosok többsége a módosítással egyetért”.

Márpedig február 28-án a bíborosok többsége Rómában lesz, hogy részt vegyen a XVI. Benedek által tartott utolsó audiencián. Így néhány órával később, a pápai trón megüresedésekor meg tudnak egyezni a konklávé kezdetének előbbre hozásáról. Ha a pápaválasztó tanács már március 10-e körül megkezdené munkáját, és az utóbbi száz évben megfigyelhető gyakorlat szerint 3-4 nap alatt döntésre jutnának, az új pápa beiktatása már március 19-én, Szent József ünnepén megtörténhetne. Így az új pápának lenne ideje felkészülni a nagyhéten esedékes, számos ünnepi szertartásra, és a világ különböző pontjairól érkező választó bíborosok is visszaérhetnének egyházmegyéjükbe a nagyhét idejére.

Magyar Kurír

 

Vatikán: akik az átmenetet biztosítják

 

Amint február 28-án XVI. Benedek lemondása ténylegessé válik, a Vatikánban egy legalább tizenöt napos átmeneti időszak veszi kezdetét, mely a pápaválasztó konklávé megnyitásáig tart. Az alábbiakban  az átmeneti időszakot biztosító személyeket mutatjuk be.

Tarcisio Bertone bíboros, a Római Katolikus Egyház camerlengója

Február 28-án 20 órától a vatikáni államtitkár hivatala megszűnik. De Tarcisio Bertone bíboros ezen kívül a Római Katolikus Egyház camerlengója is, és ezen a címen az ő feladata lesz, hogy az apostoli szék megüresedésének tényét megállapítsa, hogy gondoskodjon a pápai paloták őrzéséről, és hogy a bíborosi kollégium fennhatósága alatt a Vatikán folyó ügyeit irányítsa. Bertone bíboros 2007-ben kapta a camerlengói megbízást. A 78 éves, piemonti születésű,  szalézi szerzetes nyolc éven keresztül (1995-től 2002-ig) volt Joseph Ratzinger legfontosabb munkatársa a Hittani Kongregációban, majd Genova érsekévé nevezték ki. 2006-ban hívták vissza a Vatikánba az államtitkári posztra, és mint ilyen, a Kúria „fejévé” vált.

Angelo Sodano, a Bíborosi Kollégium dékánja és Giovanni Battista Re, a legidősebb püspök-bíboros

Általában a Bíborosi Kollégium dékánja elnököl a bíborosi testület ülésein abban az időszakban, amikor nem ül pápa Szent Péter trónján, és az ő feladata az is, hogy összehívja a bíborosokat Rómába. Mivel azonban a jelenlegi dékán, a 85 éves Angelo Sodano bíboros kora miatt már nem vehet részt az új pápa megválasztásában, és a 90 éves aldékán, Roger Etchegaray bíboros sem, a legidősebb püspök-bíborosra, a 79 éves Giovanni Battista Re bíborosra száll a feladat, hogy a Szent Kollégium ülésein és a konklávén elnököljön. Giovanni Battista Re korábban vatikáni helyettes-államtitkár, majd a püspöki kongregáció titkára, végül pedig, 2010-ig a Püspöki Kongregáció prefektusa volt.

Giovanni Becciu érsek, vatikáni helyettes-államtitkár és Dominique Mamberti érsek, a vatikáni államközi kapcsolatok titkára

A vatikáni államtitkár hivatala a pápa lemondásával automatikusan megszűnik, két legfőbb munkatársa azonban pozíciójában marad, hogy segítse a bíborosi testületet a folyó ügyek irányításában az új pápa megválasztásáig. A helyettes-államtitkár olyan, mint az egyház „főtitkára”. Ezt a pozíciót 2011 óta a 64 éves Giovanni Becciu érsek, volt kubai nuncius tölti be. Az államközi kapcsolatok titkára pedig a vatikáni diplomáciáért felel, ő 2006 óta a 60 éves Dominique Mamberti érsek, volt szudáni, majd eritreai nuncius látja el.

Lorenzo Baldisseri érsek, a Bíborosi Kollégium titkára

A Bíborosi Kollégium titkári feladatait hagyományosan a Püspöki Kongregáció titkára látja el. Ezt a posztot 2012 óta a 72 éves Lorenzo Baldisseri tölti be, aki tíz éven keresztül brazíliai nuncius volt. Ő az, aki átadja az új pápának a pápai fehér sapkát és átveszi tőle a bíborosi piros sapkát annak jeleként, hogy hamarosan bíborossá avatják (bár a 2005-ös konklávé után Monterisi érseknek 2010-ig kellett várnia bíborossá avatására).

Magyar Kurír

komment
süti beállítások módosítása