Jézus az Emberiséghez

Ne feledjétek, a sátán, a test vágyai által ellenőrzi az embert, mint az élelmiszer, ruházat, szex, ingatlanok, autó, szabadság, luxusélet, zene, alkohol s híres személyek istenítése által.

Gyakorold a helyettesítésről szóló parancsolatot-Ha arra kérnek, hogy tedd meg a lehetetlent, ne ess pánikba!-Hogyan összpontosítsd az életed?-Mit teszel a tudásoddal?

2018. október 11. 10:38 - Andre Lowoa






Gyakorold a helyettesítésről szóló parancsolatot

"Légy óvatos, hogyan gondolkodsz, mert az meghatározza az életed" (Péld.4:23, GN fordítás)


Jóval azelőtt, hogy a pszichológia megjelent volna, Isten már megmondta, hogy a gondolataid meghatározzák az érzéseidet, azok pedig a cselekedeteidet. Ha meg akarod változtatni az életedet, akkor kontrollálnod kell a gondolataidat.

Az elménk tényleg egy csodálatok alkotás. Egy kisebb város méretű számítógép kellene ahhoz, hogy az elménk legalapvetőbb funkcióit képes legyen rekonstruálni. Az agyad több mint 100 milliárd idegsejtet tartalmaz. Minden egyes idegsejt pedig 10000 neuronhoz csatlakozik.

Az ember folyamatosan beszél magához. Kutatások kimutatták, hogy a legtöbb ember 150-200 szót mond ki egy perc alatt, de az agyunk 500-600 szóra is képes ugyanennyi idő alatt. Ezért tudsz figyelni rám és közben az esti vacsorát is megtervezni egy időben.

A probléma az, hogy sokan vannak köztünk, akik Jóbhoz hasonlóan azt mondják "Még, ha bűntelen lennék is, az ítélne el, amit mondok."(Jób 9:20, GN fordítás) Ezzel azt mondja, "Minden, amit mondok, engem ír le." Ha tipikusan így gondolkodsz, akkor te vagy önmagad legnagyobb kritikusa.

Mindig leírjuk magunkat. Mosolyogva lépünk be egy terembe, de közben azt gondoljuk, "Kövér vagyok. Béna vagyok. Csúnya vagyok. És mindig kések!"

De mikor ezeket mondod, valójában arra mutatsz, aki téged alkotott. Mikor azt mondod, "Istenem, értéktelen vagyok. Nem vagyok jó. Képtelen vagyok bármire", azzal azt mondod, "Istenem, velem jól elszúrtad." Ezért mondja Isten, hogy rossz dolog leírnod magad.

Hogy iktathatod ki a negatív önkritikát, hogy magabiztosabb ember lehess?

A Biblia a Helyettesítés parancsolatáról tanít. "Azokon a dolgokon gondolkodjatok, amelyek igazak, dicséretre méltók, igazságosak, tisztességesek, szépek, tiszteletre méltók, kiválók és dicséretesek." (Fil.4:8, TLB fordítás)

Más szavakkal, ne gondolkodj a gyengeségeiden. Összpontosíts arra, ami Isten szeretné, hogy légy és amit Isten szeretne az életedben. Nem tudok jobb ellenszert az alacsony önbecsülésre (vagy hogy szembenézz a fájdalmaiddal, rossz szokásaiddal, függőségeiddel) mint hogy olvasd Isten Igéjét minden nap - tanulmányozd, memorizáld, elmélkedj felette és alkalmazd az életedben.

A legjobb dolog amit tehetsz az önbizalmad növelése érdekében az, hogy elkezdesz hinni abban, amit Isten mond rólad. Mikor találok egy verset a Bibliában, ami hozzám beszél, leírom egy kártyára, megtanulom és megerősítem azáltal, hogy visszamondom Istennek: "Atyám, köszönöm, hogy értékes vagyok, fontos, azt hogy meg tudsz nekem bocsátani és hogy képessé teszel dolgokra". Hagyd, hogy Isten megújítsa az elméd, mert "az irányítja az életed".

Beszéljetek róla:

* Mit tudsz, ami igaz rád, mert a Biblia azt írja?
* Milyen "igaz, dicséretre méltó és tisztességes" dologra tudsz ma koncentrálni?




Ha arra kérnek, hogy tedd meg a lehetetlent, ne ess pánikba!

 „Minden áron ismerd meg a tényeket!" (Példabeszédek 23:23a, TLB fordítás)

Kértek már tőled valaha olyasmit, amiről azt gondoltad, hogy lehetetlen teljesíteni? Talán előfordult már, hogy egy barátod, a főnököd vagy a szüleid felkerestek és megkértek valamire, ami számodra túl nehéznek tűnt.

Az is lehet, hogy éppen most kért tőled valaki hasonlót, te pedig azon gondolkozol, hogyan is fogod teljesíteni.

A következő pár áhítatban szeretném megosztani veled, mit mond a Biblia a lehetetlennek tűnő helyzetek megoldásáról.

De beszéljünk most inkább arról, hogy hogyan kezdj hozzá!

Először is, ne ess pánikba!

Kövesd Dániel példáját! Dániel második könyvében, a kétségbeesett Nabukodonozor király arra kérte a csillagjósait, hogy értelmezzék az álmát. Amikor kiderült, hogy nem képesek rá, eltervezte, hogy kivégezteti őket, majd elküldött valakit Dánielért.

A Biblia szerint: Ekkor Dániel okos és értelmes szavakkal fordult Arjókhoz, a király testőrparancsnokához, aki már elindult, hogy megölesse a babiloni bölcseket." (Dániel 2:14).

A világ leghatalmasabb embere elrendelte Dániel és a barátainak megölését. Amikor a király bérence megjelent, hogy teljesítse a parancsot, a tizenhét éves fiú bölcsen és megfontoltan kezelte a helyzetet – ami nem rossz egy tizenévestől!

Dániel nem esett pánikba, és nekünk sem kellene.

A kétségbeesés helyett utánajárt a tényeknek, és megpróbálta kideríteni, mi indította a királyt arra, hogy ilyen döntést hozzon.

A Biblia szerint: „Megkérdezte a király megbízottját: Miért adott ki ilyen kegyetlen parancsot a király? Akkor Arjók elmagyarázta a dolgot Dánielnek." (Dániel 2:15).

Amikor valaki arra kér, hogy tedd meg a lehetetlent, meg kell tudnod, miért kér erre. Fontos, hogy ismerd a tényeket!

A király halálra volt rémülve – amikor pedig valaki pánikba esik, akkor az érzelmei alapján reagál és ésszerűtlen kérései lesznek. Mielőtt lépnél az ügyben, meg kell tudnod, miért állt elő az adott helyzet.

A Példabeszédek 23:23a arra biztat, hogy: „Minden áron ismerd meg a tényeket!"

Ezért ha a lehetetlent kérik tőled, ne ess kétségbe, hanem ismerd meg a tényeket!

A következő néhány áhítatban megnézünk még pár gyakorlati lépést, amit ilyen helyzetben tehetsz.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Hogyan zavarták meg az érzelmeid a józan ítélőképességedet életed egy különösen nehéz időszakában?
  • Miért fontos megértenünk a motivációját azoknak, akik a látszólag lehetetlent kérik tőlünk?
  • Miként láttad meg Istent munkáját- egy első ránézésre lehetetlennek tűnő helyzetben?





Hogyan összpontosítsd az életed?


"Ábrahám élemedett korú, öreg ember lett, és az ÚR mindennel megáldotta Ábrahámot." 1Móz 24,1



"Nemcsak a mit kell tudnod hanem a miért-et is - ez lesz a motivációd. Ha nem tudod a miért-et, feladod amikor nehéz lesz."



A következő tíz év életed legnagyszerűbb évei lehetnek. Rendeltetésszerű tíz év összpontosított élettel, melynek következtében hatással lehetsz mindennel amit teszel.

Ahhoz, hogy ott légy ahol Isten látni szeretne és az légy amit Isten meggyőződésed szerint akar, néhány olyan lépést szükséges meglépned, melyek segítenek összpontosítani.



1. Lépés - Határozd meg a jelenlegi helyzetedet

Tudnod kell hol vagy jelenleg, hogy rájöjj merre kell menned. Ehhez tegyél fel magadnak két kérdést:

1. Hol vagyok most? Hol vagy lelkileg, anyagilag, érzelmileg, kapcsolatilag, fizikailag és szakmailag?
2. Mi az amit szeretnék megváltoztatni? Mindezeken a területeken amiket meghatároztál mi az amit szeretnél, hogy más legyen? Isten megígérte Ábrahámnak, hogy egy nagyszerű nemzet atyja lesz. Azonban az 1 Móz 24-ben azt olvassuk, hogy Ábrahám már idős és Izsák fiának még mindig nincs gyermeke. Ábrahám felbecsülte a helyzetet és elküldte szolgáját Eliézert, hogy szerezzen feleséget Izsáknak.

Egy fontos alapelv, amit itt találunk, hogy soha nem késő számodra, hogy megváltoztasd az életed, még akkor sem, ha ez a változás több időt venne igénybe mint gondolnál. Éppen ezért nem halogathatsz. Az elkövetkező tíz évben sodródhatsz az árral is és élhetsz céltudatos életet is. Isten azt szeretné, ha céltudatosan élnél.



2. Lépés - Nevezd meg konkrétan mit szeretnél



Ahhoz, hogy megkapd amit szeretnél, pontosan le kell tudnod írni mi az amit szeretnél.

Ábrahám konkrétan elmondta Eliézernek milyen feleséget szeretne Izsáknak. Azt mondta:"hadd eskesselek meg az ÚRra, az ég és föld Istenére, hogy fiamnak nem a kánaániak leányai közül hozol feleséget, akik között lakom," (1 Móz 24, 3-4).

Soha nem fogsz elérni egy határozatlan célt. Minél általánosabb a célod annál erőetlenebb lesz. De minél sajátságosabb annál nagyobb ereje lesz az életedben.

Tedd fel magadnak a következő négy kérdést:

1. Mi szeretnék lenni?
2. Mit szeretnék csinálni?
3. Mit szeretnék megkapni?
4. Miért szeretném ezeket?



Nemcsak a mit kell tudnod hanem a miért-et is - ez lesz a motivációd. Ha nem tudod a miért-et, feladod amikor nehéz lesz.

Amikor Eliézer meghallotta Ábrahám célját azt kérdezte:" Mi van akkor, ha…". Ha ezekre a "mi van akkor ha"-ra hallgatsz, elbuksz az aggodalom és félelem miatt.

Mostantól kezdve nem kell a hogyanra összpontosíts, mert ha kigondoltad a miértet, Isten meg fogja mutatni a hogyant.

Ő segíteni fog a problémák megoldásában, melyek a célod útjában állnak.

Ma imádkozz válaszokért az 1. és 2. lépésekben, és holnap megnézzük a következő lépéseket.

 

 

Mit teszel a tudásoddal?

„Ha tudjátok ezeket, boldogok lesztek, ha így cselekesztek.” (Jn 13,17)

 

Jakab azt mondja, hogy csupán önmagunkat csapjuk be, amikor csak meghallgatjuk Isten Igéjét, de nem engedjük, hogy megváltoztasson. Úgy gondoljuk, hogy ha tudást szerzünk, szellemileg felnőttek leszünk, de az érettség mérője nem a tudás. A hitben levő felnőttség a jellemben mérhető. Nagyon sok ember rengeteg dolgot tud a Bibliából, mégis szellemileg kiskorú.

Gyakorlatba kell ültetnünk Isten Igéjét. Folyamatosan alkalmaznunk kell az életünkben!

Tulajdonképpen a tudás növeli a felelősséget. Minél többet tudunk, annál több miatt vonhatnak felelősségre. Jézus azt mondta, hogy „Sokat kérnek attól, akinek sok adatott.” (Lk 12,48b GNT fordítás). Mit teszel azzal, amit tudsz?

A Máté 7-ben Jézus elmondja a bölcs és a bolond építők példázatát. Azt mondja, a bolond homokra építi a házát. Olyan ez az ember, mint aki hallja az Isten Igéjét, de nem aszerint cselekszik. A bölcs ember szilárd alapra építi a házát, mert meghallja Isten szavát, utána pedig visszamegy a mindennapjaiba és őszintén megpróbálja alkalmazni mindazt az életében.

Jézus így szól a Jn 13,17-ben: „Ha tudjátok ezeket, boldogok lesztek, ha így cselekesztek.” Szerintem az érettség legegyszerűbb meghatározása, hogy az ige cselekvői legyünk. Azt tegyük, amit a Biblia mond. Nem csak olvasnunk kell az Írást, hanem figyelnünk is kell rá.

Mindannyian sokkal több szellemi igazságot tudunk, mint amennyit alkalmazunk a gyakorlatban. Nem kell még többet tudnunk, már épp eleget tudunk. Már csak gyakorlatba kell ültetnünk mindazt, amit tudunk. Legyünk az Ige cselekvői!

Beszéljünk róla:

  • Mit tettél mindazzal a tudással, amit prédikációkból és Biblia-tanulmányozásokból szereztél?
  • Milyen módszerek segítségével tudnád gyakorlatba ültetni Isten Igéjét?
  • Hogyan használja fel Isten az Igéjét, hogy megváltoztassa az életedet?




komment
süti beállítások módosítása